Aktualności pracowniane

Malarstwo, pastele – Piotra Będkowskiego i Michała Trägera

Szczeciński Inkubator Kultury oraz szkoła plastyczna Ars Atelier zapraszają na WYSTAWĘ ARTYSTÓW Z TORUNIA: Michał Träger, Piotr Będkowski (malarstwo, pastele). Galeria Inku – al. Wojska Polskiego 90, 18 kwietnia, godz. 20.00, wstęp wolny.

Na zaproszenie szkoły plastycznej Ars Atelier, w ramach dziesięciolecia jej działalności edukacyjnej i kulturalnej, do Szczecina zawita dwóch znakomitych artystów, którzy zaprezentują swoje prace na uroczystym wernisażu. Są to artyści i profesorowie z akademickiego środowiska Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr hab. Michał Träger oraz dr hab. Piotr Będkowski.

Piotr Będkowski, urodzony w 1955 roku, ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom z malarstwa z wyróżnieniem zdobył w 1986 roku w pracowni prof. Janusza Kaczmarskiego. Od 1987 roku pracuje w Zakładzie Malarstwa Instytutu Artystycznego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2008 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki. Od 2013 roku zatrudniony jest na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Uprawia malarstwo i rysunek.
W swoim dorobku artystycznym ma 21 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in, w Toruniu, Włocławku, Gdańsku, Warszawie, Getyndze, Poczdamie. Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych, środowiskowych, ogólnopolskich i zagranicznych (Francja, Włochy, Niemcy)

Michał Träger urodził się w 1953 roku w Toruniu. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK Toruniu w latach 1972-1977. Dyplom uzyskał w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego w 1977r. Został zatrudniony w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa. Obecnie jest kierownikiem Zakładu Kształcenia Artystycznego Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK w Toruniu. Prowadzi ćwiczenia z anatomii plastycznej, technik rysunkowych i malarstwa w technikach wodnych i pastelu. Uprawia malarstwo i rysunek. Wystawia od 1977 roku.
Działalność artystyczna : 25 wystawy indywidualnych, udział w 17 wystawach ogólnopolskich malarstwa (konkursy na obraz), w 5 konkursach międzynarodowych, w 22 wystawach zbiorowych i środowiskowych. Jego prace były na 6 prezentacjach zagranicznych.

Wystawa w galerii „Inku” to świetna okazja do poznania obu artystów, poznania ich twórczej filozofii oraz ich dzieł. Jak mówi Michał Träger „W obrazach przygotowanych na wystawę zawarty jest podstawowy dla mnie problem artystyczny – relacja między rzeczywistością a jej obrazem. Obraz namalowany nosi w sobie obraz wzięty z rzeczywistości, naśladuje ją. Mimo różnych treści, które są istotne i ważne, prawda kryje się w relacjach między kształtami przedmiotów, przestrzenią i światłem.

Sztuka jest pozorem, w który przetwarza realność. Jest złudzeniem – fikcją, bo nie istnieje obiektywnie. Zmienia realny porządek świata. Dzięki swej formie wyobcowuje się z rzeczywistości. Jej pierwotnym źródłem jest pamięć. Obraz nie jest dekoracją ani powtórzeniem, ale jest inną rzeczywistością – nierzeczywistością. Twórca jest czymś innym niż dzieło, które nie jest jego biografią a odrębnym bytem. Prawda dzieła nie wynika z jego zgodności z faktami zewnętrznymi, ale zawiera się w nim samym. Sztuka istnieje dzięki formie. Dla artysty forma jest treścią dzieła. Istotowość malowania tkwi w rzucie tego jednego spojrzenia, w którego jedności ukazuje się piękno”.

Wystawa potrwa do 1 maja. Zapraszamy do odwiedzin w dniach:

Otwarte:
20 kwietnia (poniedziałek) godz. 16:00 – 18:00
22 kwietnia (wtorek) godz. 9:00 – 11:00
23 kwietnia (środa) godz. 18:00 – 21:00
27 kwietnia (piątek) godz. 15:00 – 17:00
28 kwietnia (wtorek) godz. 18:30 – 21:00
29 kwietnia (środa) godz. 14:30 – 16:00
1 maja (piątek) godz. 17:00 – 19:00

Oraz w innych godzinach po uprzednim ustaleniu telefonicznym z Inkubatorem